Az Ökonómia Intézet a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának ugyan egy relatíve új intézete, de az általa művelt szakterületek több évtizedre visszanyúló előzményekkel, illetve szakmai múlttal rendelkeznek a Karon, illetve jogelőd szervezeti egységeiben. Az Intézet részeként működik a Mikro- és Makroökonómia Tanszék, az Agrárpolitikai és Környezetgazdaságtani Tanszék valamint az Agrárökonómiai Tanszék, mely szervezeti struktúra meghatározza az Intézet oktatási és kutatási profilját is. Az Intézetünk munkatársai részt vesznek szinte az összes GTK-án oktatott alap- és mesterszak oktatási feladatainak ellátásában, mindamellett, hogy bekapcsolódnak más egyetemi karok (pl. MÉK, TTK, IK) és az Ihrig Károly Doktori Iskola munkájába is, mely utóbbinak több intézeti kollégánk is a törzstagja.
Az intézeti kollégák közül többen tagjai, illetve vezetői hazai és nemzetközi szakmai és tudományos bizottságoknak, tudományos folyóiratok szerkesztő bizottságának és egyéb szakmai/szakmaközi szervezeteknek. Az intézet gondozza az Agrárközgazdász és Vállalatgazdaságtan mesterszakokat, a Települési önkormányzati vezetőképző szakirányú továbbképzési szakot, valamint domináns részt vállal az agrártudományi területre akkreditált Gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök alapszak menedzsmentjében. Az Intézet egyik legfontosabb alapfeladata, illetve küldetése az, hogy megismertesse a hallgatókkal a közgazdasági gondolkodás alapjait. Ez elsősorban az alapszakok programjában szereplő „tantárgyblokknak” a keretében történik, amely a bevezetés a közgazdaságtanba, a mikroökonómia, a makroökonómia és a nemzetközi közgazdaságtan elnevezésű angol nyelven is oktatott tárgyakat tartalmazza. Az oktatás területén további küldetésünk a hallgatók környezettudatos gondolkodásra való nevelése, továbbá a vállalati környezeti problémák és a fenntartható fejlődési célok (SDGs) iránti érzékenyítése. Az agrárpolitikával és agrárgazdaságtannal kapcsolatos oktatási és kutatási tevékenységek fókusza nemcsak a regionális vagy nemzetgazdasági kérdésekre, hanem az uniós szintű rendszerek működésére is kiterjed.
Az Intézet műveli a közgazdaságtan egyik alkalmazott területét az agrárökonómiát, mely egyaránt foglalkozik a mikro- és a makrogazdasági kérdésekkel; előbbire jó példa a mezőgazdasági üzemtan, utóbbira pedig az agrárgazdaságtan, mint szakterület. Az Intézet Agrárökonómia Tanszéke a nagy elődök (Gönczi Iván, Kádár Béla, Vadász László, Tóth József, Borsos János, Pfau Ernő, Nemessályi Zsolt, Szabó Gábor, Ertsey Imre) által alapított és nevükkel fémjelzett „Debreceni Üzemtani Iskola” hagyományait ápolja és annak szerves részeként éli mindennapjait.
Az Intézet K+F tevékenységében hangsúlyosan megjelennek a fenntarthatósággal kapcsolatos kérdések is, így kiemeleten foglalkozunk a fenntartható fejlődési célok (SDGs) makro-, mezo- és mikroszinten történő megvalósíthatóságának komplex elemzésével. Ezen túlmenően az Intézet kutatási profilját alapvetően az ágazat-, illetve termékpálya-centrikusság jellemzi, mindamellett, hogy a közgazdasági alapkutatás is markánsan jelen van. Napjainkban főként agrárgazdasági és agrár-üzleti kérdésekkel, ágazati ökonómiával és agrárpolitikával kapcsolatos kutatások a jellemzőek. Kiemelten foglalkozunk hazai és európai szinten a következő területekkel: az EU és Magyarország élelmiszergazdasága, sertés- és gabonaágazat, szarvasmarhaágazat és a tejtermékpálya, akvakultúra, baromfi termékpálya és a területi vízgazdálkodás.
Az említett alapkutatásban az egyik kutatási irány az intézmények és a gazdaságpolitika – monetáris politika, a fiskális politika, gazdasági szabadság általános szintje, vagy éppen az árfolyampolitika – makrogazdasági hatásainak vizsgálata, illetve ezen intézmények és a gazdaságpolitikák meghatározóinak kutatása. A másik alapkutatási irány a gazdaságpolitika környezeti hatásaira vonatkozik, vagyis annak a kérdésnek a vizsgálatára, hogy melyek a fenntartható fejlődés intézményi és gazdaságpolitikai feltételei.
Az Intézet munkatársai rendszeresen készítenek ágazati elemzéseket, stratégiai terveket, gazdasági és piaci elemzéseket, illetve prognózisokat terméktanácsok, szakmai szervezetek, pénzintézetek és az Agrárminisztérium felkérésére. Kutatási tevékenységünk és szakértői munkáink eredményeit folyamatosan beépítjük az oktatási tevékenységünkbe, törekedve arra, hogy a hallgatók a lehető legújabb és korszerű ismereteket kapják meg.
Intézetigazgató:
- Prof. Dr. Szűcs István, egyetemi tanár
Intézeti adminisztrátor:
- Tóthné Rajtik Ibolya ügyvivő-szakértő
Professor Emeritus:
- Prof. Dr. Losonczi László, professor emeritus
Intézeti tanszékek:
- Agrárökonómia Tanszék
- Dr. Szőllősi László, egyetemi docens, tanszékvezető
- Dr. Popovics Péter, egyetemi docens
- Dr. Kertész-Molnár Szilvia, adjunktus
- Dr. Kovács Krisztián, adjunktus
- Dr. Mihály-Karnai Laura adjunktus
- Dr. Marczin Tamás, tanársegéd
- Agrárpolitika és Környezetgazdaságtan Tanszék
- Prof. Dr. Rákos Mónika, egyetemi tanár, tanszékvezető
- Prof. Dr. Szűcs István, egyetemi tanár
- Bauerné Dr. Gáthy Andrea, egyetemi docens
- Dr. Fróna Dániel, adjunktus
- Dr. Harazin Piroska, adjunktus
- Dr. Nádasi Levente Sándor, adjunktus
- Mikro- és Makroökonómia Tanszék
- Prof. Dr. Czeglédi Pál, egyetemi tanár, tanszékvezető
- Dr. Karcagi-Kováts Andrea, egyetemi docens
- Dr. Futó Judit Edit, adjunktus
- Dr. Gáspár Andrea, adjunktus
- Dr. Szabó Andrea, adjunktus
- Szendrey Orsolya, tanársegéd
PhD hallgatók:
- Arany László, PhD hallgató
- Bogdán Mihály, PhD hallgató
- Eya Hidri, PhD hallgató
- Feketéné Ferenczi Aliz, PhD hallgató
- Gergely Norbert, PhD hallgató
- Kovács Edit Veronika, PhD hallgató
- Nouar Dalila, PhD hallgató
- Pók Mercédesz dr., PhD hallgató
- Rácz Zsolt, PhD hallgató
- Tarnóczi Bence, PhD hallgató
- Vuk Aliz, PhD hallgató