Statisztika és Módszertani Intézet

Az Agrár- és Üzleti Digitalizáció Intézet feladata, hogy kutatási és oktatási tevékenységei által az agrár- és üzleti tudományokban segítse a hallgatók szakmai és személyes fejlődését, valamint hozzájáruljon az üzleti világ folyamatos és innovatív fejlődéséhez.

Az Intézet egyik alappillére az Agrár- és Üzleti Digitalizáció Tanszék fontos szerepet játszik ebben a törekvésben. Az Intézet másik alappillére a Kvantitatív Módszertani Tanszék, amely elsősorban a matematikai, statisztikai és az ökonometriai módszertan oktatásában és alkalmazásában vesz részt. Az Intézet missziója szorosan kapcsolódik a Debreceni Egyetem és a Gazdaságtudományi Kar általános célkitűzéseihez, amelyek közé tartozik a tudományos ismeretek bővítése, a fenntartható fejlődés elősegítése és a diákok gyakorlati tudásának fejlesztése. Az együttműködési partnereink között megjelennek a szakmai szervezetek, az önkormányzatok és a vállalatok, amelyekkel aktívan együttműködünk számos kutatási és fejlesztési területen. Az Intézet kiemelten kezeli a hallgatók támogatását, amely nem csak az oktatás magas színvonalát, hanem a gyakorlati tapasztalatszerzési lehetőségek biztosítását is magában foglalja.

Az Intézet jellemző kutatási profiljai: Az operációkutatási, döntéstámogatási módszertan, amelyek elsősorban a bizonytalanság, illetve kockázat figyelembe vételére irányulnak az ágazati és komplex mezőgazdasági döntések megalapozása során. Fogyasztói és döntéshozói attitűdök vizsgálata feltételes választási modellek (discrete choice modeling) alkalmazásával. Vezetői információs rendszerek szerepe a döntéshozatalban. Kockázati tényezők feltárása és gazdasági vizsgálata a sertéságazatban. Ágazati gazdaságtani elemzések. A vidékfejlesztésre vonatkozó döntéseket megalapozó információs rendszer kidolgozásában való részvétel. Termés szimulációs modellek integrálása a gazdaságelemzési rendszerekbe.

Tevékenységeink középpontjában a digitális technológiák mezőgazdaságban és üzleti életben történő alkalmazásának előmozdítása áll, különös tekintettel az üzleti folyamatok digitális átalakítására. Célunk, hogy a hallgatók megismerjék a digitalizáció nyújtotta lehetőségeket és képessé váljanak ezeket eredményesen felhasználni az agráriumban és az üzleti életben jelentkező kihívások kezelésére. Az agrár- és üzleti digitalizáció alapképzési szakot gondozzuk, ahol a diákok olyan képzést kapnak, amely magában foglalja a digitalizáció agrár- és üzleti aspektusait. A tudományos kutatás és oktatás mellett aktív szerepet vállalunk a szakmai közösség és a társadalom szélesebb körű támogatásában is.

Agrár- és Üzleti Digitalizáció Tanszék

PhD hallgatók:

• Bálint Péter Levente, (Borbásné Dr. Botos Szilvia)
  • Gok Gorkem, (Dr. Várallyai László)
  • Korkut Ilgin, (Dr. Várallyai László)
  • Asep Yusup Mamun, (Dr. Várallyai László)
  • Henrique Friedrich De Oliveira, (Dr. Lengyel Péter)
  • Othman Mohammad Ahmed Mustafa, (Dr. Lengyel Péter)
  • Aashima Aashima, (Borbásné Dr. Botos Szilvia)
  • Daiane Luiz Rodrigues, (Dr. Lengyel Péter)
  • Lam Quynh Trang Tran, (Prof. Dr. Herdon Miklós)

Kvantitatív Módszertani Tanszék