Kerekasztal-beszélgetés a biológiai sokféleség hatékony beágyazódásáról az ökológiai és hagyományos (alacsony ráfordítást igénylő) gabonákkal kapcsolatos élelmiszer-ellátási láncokba

2018, április 17 - 14:45

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, Földhasznosítási, Műszaki és Területfejlesztési Intézete és a Gazdaságtudományi Kar, Marketing és Kereskedelem Intézete 2018. április 16-án kerekasztal beszélgetést szervezett az ökológiai és hagyományos (alacsony ráfordítást igénylő) gabonákkal kapcsolatos „szántóföldtől az asztalig” folyamat során tapasztalt akadályokról és kihívásokról. Az eseményt a „CERERE” H2020 projekt keretében rendezték meg. A projekt célja, hogy vizsgálja a biológiai sokféleség hatékony beágyazódását az ökológiai és hagyományos (alacsony ráfordítást igénylő) gabonákkal kapcsolatos élelmiszer-ellátási láncokba.

A beszélgetésen Prof. Dr. Nagy János, prorektor a Műszaki és Területfejlesztési Intézet tevékenységeit ismertette a CERERE projekt fókuszában. Ezután Dr. Polereczki Zsolt, a Marketing és Kereskedelem Intézet docense részletesen felvázolta a CERERE projekt működési mechanizmusát. A projekt általános ismertetését bemutató két előadást különféle kutatóintézetek és szervezetek képviselői követték. Dr. Zsembeli József, a Debreceni Egyetem Karcagi Kutatóintézetének igazgatója bemutatta az intézet projekttel kapcsolatos lehetőségeit. Ezt követően Poós Bernát, a NÉBIH képviselője ismertette a minőségi búzafajták fajtaminősítésének rendszerét. Dani Mária, a Biokontroll Hungária őshonos és alacsony ráfordítású gabonatermesztéssel kapcsolatos álláspontjáról tartott előadást. Horváth Lajos, a Növényi Diverzitás Központ osztályvezetőjeként részletesen bemutatta a szervezet által végzett kiemelkedő génbanki tevékenységet. Végül a kerekasztal résztvevői – köztük számos ökogazdálkodó – megvitatta az elhangzottakat és eszmecserét folytatott a bio- és ökotermesztést érintő jelenlegi nehézségekről és azok lehetséges megoldásairól.